Archiv rubriky: Nezařazené

AQ 10

14.4.2017

Po loňském fiasku s ochranou, kdy jsem absolutně podcenila peronosporu a zhoršila už tak špatný zdravotní stav vinohradu a náchylnost keřů k syndromu ESCA, mám (jako každý rok) předsevzetí, že tentokrát to nepodělám. Problémy byly samozřejmě i s padlím, které je v posledních letech nejúpornějším patogenem. Stále se snažím o téměř biodynamické pěstování s výjimkou postřiku před květem a po květu, kdy sahám ke konvenčním chemickým postřikům. Proti padlí používám až do konce června síru a potom Vitisan, vodní sklo a přípravky na bázi pomerančového a fenyklového oleje. V letech se silným napadením to ovšem zjevně nestačí.

K prognóze využívám slovenský systém GALATI, i když asi není úplně stoprocentně spolehlivý, hlavně když nemám vlastní meteostanici. Zde jsem se dozvěděla o biologickém prostředku proti padlí na bázi parazitické plísně AQ 10. Vyrábí se v Americe a u nás asi zatím není registrován. Dá se objednat v e-shopech jen v hobby balení a s výraznou přirážkou. Podle pokusí pana Vaneka z GALATI by přípravek měl mít účinnost srovnatelnou se sírou. Rozhodla jsem se to vyzkoušet a objednala si na Slovensku několik malých balení. Podle doporučení slovenských výzkumníků jsou vhodné opakované postřiky (alespoň dvakrát) na začátku vegetace a potom několik postřiků před sklizní a po sklizni pro snížení primární infekce v příštím roce.

Bohužel jsem se tentokrát projevila jako aktivní blbec a začala jsem s postřiky příliš brzy. První postřik 14.4.2017, byl minimálně o týden předčasný, protože se po něm velmi silně ochladilo (průměrná týdenní teplota 4°C byla nižší než koncem února) a vývoj se na 10 dní téměř úplně zastavil. Začátek rašení se protáhl na dva týdny. Po 10 dnech jsem provedla druhý postřik, ale réva vypadala, že je na tom úplně stejně jako při prvním – tj. sotva narašená. Poslední jarní postřik plánuji na 5.5.2017 a potom přejdu na ošetřování sírou. Vzhledem k letošnímu počasí by bylo bývalo mnohem lepší začít stříkat až koncem dubna a používat AQ10 celý květen. Potom před květem nějaký větší dryák ala Dynali a pak postřik sírou. Uvidíme, jak se mi letos bude s ochranou dařit a potom můžu udělat nějaké závěry.

 

Nákup sazenic 2017

Březen 2017

15.3. jsem se vypravila jako každým rokem do Polešovic a nakoupila sazenice. Letos jen osvědčená Mery 30 ks a Hibernal 10 ks. K tomu jsem přibrala po dvou ze stolních odrůd Madlen a Javorskij. Stolní odrůdy se mi většinou nechytnou.

Hibernal je vůbec nejodolnější ze všech odrůd, co jsem vysazovala. Jako jediný přežil mou první nepovedenou výsadbu před 4 lety a sazenice vydržely i sucho 2014 a 2015 i jarní mrazy 2016. Taky jsem z něho měla první úrodu.

Mery je kříženec Muškát moravský x Lakhegyi mézes. Vyšlechtěna byla na Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Měla by mít všechny přednosti Muškátu moravského a k tomu pevnější slupku po maďarské matce, která má zajistit vyšší odolnost vůči chorobám i vosám a včelám. Loni zatím zvládla jarní mrazy, ale ještě nevím kolik sazenic přečkalo v pořádku zimu.