Přeroubování výhonků podnožové révy ve vinohradu

Březen 2015

Na mnoha místech po odstraněných keřích vyrůstají více či méně bujně výhonky podnožové révy, kterou jsem určila jako Kober 5BB. Rozhodla jsem se, že se je pokusím přeroubovat rouby z okolních pokud možno zdravých keřů. K přeroubování jsem použila částečně letorosty odebrané v polovině února za účelem výroby sazenic a částečně letorosty ustřižené přímo na místě. Přeroubování proběhlo 4. a 6.3.2015.

OmegaNaMiste

Použila jsem roubovací kleště omega u vhodných tlouštěk podnože a roubu, u tenkých podnoží jsem zkusila ablaktaci. Chtěla jsem využít i vloni vysazené sazenice Hibernalu, které měly ovšem každá jenom po jednom velmi tenkém letorostu. U nich jsem zkusila kombinaci roubování do rozštěpu a na kozí nožku. No a teď budu doufat, že se aspoň část roubů ujme J. A tam, kde to nedopadne dobře, zkusím ještě zelené přeroubování v květnu.

Výroba vlastních sazenic révy

Březen 2015

Protože ve vinohradu zeje asi 400 míst prázdnotou a taky proto, že jsem ještě nikdy nic ve skutečnosti neroubovala a to je pro ajťáka/zahradníka velká výzva :), rozhodla jsem se vyrobit si své vlastní sazenice révy. Napřed jsem prostudovala, co píšou knihy, které mám doma – Pěstování révy vinné a Rozmnožování dřevin. Potom jsem zvolila nějaký aspoň částečně pro mě proveditelný postup. Nemám totiž doma chladírnu ani termostat J. Podnožové řízky i rouby jsem se rozhodla z vinohradu odebrat až v druhé polovině února, i když se to doporučuje provést v prosinci před příchodem mrazů. Nemám je totiž kde skladovat a ani se mi nepodařilo najít náhradu za Chinosol, kterým se rouby i řízky před uskladněním desinfikují. Mám za to, že Chinosol se už neprodává a nevím, co se dá použít místo něj. Až pojedu pro profisazenice do šlechtitelské stanice v Polešovicích, zkusím se zeptat, jak to dělají. Třeba mi to prozradí.

Takže jsem omezila skladování materiálu na minimum a počáteční desinfekci jsem vynechala. Místo toho jsem těsně před roubováním provedla desinfekci horkou vodou 50 – 52°C po dobu 10 minut. Rouby i řízky už předtím ležely 24 hodin ve vodě, aby byly na tyto úkony solidně připraveny.

Samotné roubování jsem udělala pomocí roubovacích kleští, zakoupených na internetu. Fungují na principu omega řezu a nepřišlo mi to nijak složité. Jenom je třeba hledat k dané tloušťce podnožového řízku najít stejně silný roub.

OmegaRoub

Roubovance jsem na vteřinu ponořila do zahřátého parafínu (Revilan červený) a zchladila je ve studené vodě. Roztříděné podle odrůd jsem je naskládala do kýblu a prosypala mokrými pilinami. Do konce března musí vydržet venku a potom je plánuji i s kýblem postavit na plynový kotel. Až vyraší, popráškuji báze roubovanců stimulátorem a vysadím je do vysokých kelímků od jogurtu J. Mohla bych je sice zaškolkovat ve vinohradu, ale těžko bych je ubránila před srnkami, takže to raději vyřeším takto. No a co zakoření, plánuji vysadit už v září na stálé místo, na podzim sestřihnout na 2 očka a na zimu přihrnout.

Teď jich mám asi 50. Tak uvidíme, kolik jich nakonec zaujme své místo ve vinohradu :).