Boj s akáty

Leden 2014

Můj pozemek se nachází v suché teplé oblasti, kde se velmi dobře daří akátům. Louka byla dlouhou dobu ponechána ladem, takže je zaroslá náletovými dřevinami různé velikosti. V některých místech převažují akáty a horní část vinice sousedila na jihovýchodní straně se slušně vzrostlým akátovým lesíkem. Soused je včelař, takže mu to nevadilo :), ale já mám s loukou zcela jiné plány a navíc keře v zastíněné části vinice byly znatelně neduživější než na zbytku.

Rozhodla jsem se tedy pro boj s výjimkou rokle, kde jsou akáty nejvzrostlejší a drží svah před sesutím. Tam plánuji les ponechat a jen příležitostně vykácet usychající stromy na palivové dříví.

Jako první měl padnout lesík stínící vinici. Přišlo mi logické ho prostě vykácet motorovou pilou. Na dvakrát jsme to zvládli a po nákupu kozy Wollcraft jsme elegantně nařezali hromadu palivového dříví.

Wolfcraft Koza na řezání dřeva 5121000

Koza se osvědčila. Dokonce i Indián, který má ke všemu výhrady, byl spokojen. Koza teď čeká složená ve sklepě na další várku akátů.

V zimě to všechno vypadalo optimisticky, obrovská hromada osekaných větví však doteď čeká na naštěpkování a tou hromadou a všude kolem prorůstá neprostupná trnitá akátová džungle. Až teď začínám zjištovat, že s akátem to nebude legrace.

akaty2

Sekačkou do té změti nemůžu. Pařízky jsou přece jen vyšší a neuklidili jsme pořádně posekané větve. Začínám řešit, jak akáty umrtvit a jak se posléze zbavit pařezů. Asi nejobšírnější článek s ověřenými výsledky různých druhů přístupů, který jsem našla na internetu, je Péče o akátové porosty z časopisu Ochrana přírody. Je ale určen spíš pro odbornou veřejnost. Lajkům může pomoci prakticky pojatý Metodický list Intitutu aplikované ekologie Daphne

Když jsem to všechno prostudovala a prošla i další články a zkušenosti lidí s akáty, tak jsem z toho usoudila, že akáty budu příště kácet koncem vegetačního období (tak aby pokud možno ještě stihl obrazit) s ponecháním asi metrového kmínku. Pařezy nebudu zatírat herbicidem. Výmladky z pařezů se pokusím odstraňovat mechanicky. Nešťastně pokácený lesík (nyní akátovou džungli) budu muset ošetřit herbicidem a to dvakrát. Jednou na počátku července a podruhé na počátku září. V zimě se pokusím místo pořádně uklidit, aby se tam dalo řádit sekačkou. A potom sekat, sekat a sekat dokud nezvítězím 🙂

Přestože se ve většině zdrojů píše, že se akát nemá normálně kompostovat, ani se štěpka z něj nemá používat k mulčování, tak to udělám – spíš to mulčování. Spousta větví, které se už k topení nebudou dát snadno zpracovat skončí ve štěpkovači a potom v sadu a část i ve vinohradu. Nedovedu si představit, že bych tak obrovské množství biomasy pálila. Myslím, že by to bylo i nebezpečné.

A potom napíšu, jak to dopadlo – tedy jestli mulčované rostliny nějak chřadnou oproti nemulčovaným.

4 komentáře u „Boj s akáty“

  1. Dobrý den, jak prosím dopadlo to mulčování akátovou štěpkou/kůrou? Můžete doporučit? Děkuji

    1. Dobrý den,
      nakonec se mi podařilo té štěpky vyrobit jen velmi málo. Půjčila jsem si v půjčovně nářadí podle mého názoru větší zahradní štěpkovač. Na pokácenou hmotu to byl ale slabý kalibr, pořád se to ucpávalo a bylo to akorát tak na naštvání. To, co jsme naštěpkovali, jsem nechala ležet ve vinohradu a u rostlin jsem nezaznamenala žádnou újmu. Na to, aby se z toho dal dělat nějaký závěr, toho ale bylo žalostně málo. Hromady akátových větví mám stále na pozemku. Řešení zatím odkládám na neurčito. Snad to mezitím trochu zetlí.

    1. Dobrý den, všechny části akátu s výjimkou květů jsou jedovaté, zejména pak čerstvá kůra. Obsahují alkaloidy, flavonoidy a další látky, které brání ostatním rostlinám v jejich okolí v růstu. To se týká živých rostlin, nevím, jestli a jak dlouho si tyto vlastnosti uchová i štěpka, ale nějakou dobu pravděpodobně ano. Žádné odborné informace jsem k tomu ale nenašla. Částečně k mulčování používám starší akátovou kůru, ale jen u pár okrasných rostlin a nezdá se, že by to na ně mělo nějaký zásadní vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *