Sklizeň 2016

Oproti předchozímu roku měly hrozny velmi špatný zdravotní stav. Příčinou byly jednak dubnové mrazy, které poškodily většinu letorostů a způsobily 2 fáze kvetení, přičemž 2. fáze – z obrostu ze spících oček nedozrála a byla silně napadena padlím. Koncem července přišlo deštivé chladnější počasí a napadení peronosporou, která však již nepoškodila hrozny, ale jen listy. Poškození listů způsobilo nižší cukernatost.

3.9.2016 Rulandské šedé – 15 kg – 17° ČNM
10.9.2016 Müller Thurghau – 20 kg – 18° ČNM
10.9.2016 Neuburgské a Veltlínské zelené – 30 kg – 17° ČNM
17.9.2016 André, Zweigeltrebe a Frankovka – 70 kg – 11° ČNM
Rulandské šedé vypito ve stadiu burčáku
Z červeného letos pouze klaret silně docukřený
25 l bílého v demižonech

Stavební povolení

Srpen 2016

Konečně 🙂 Stavba povolena! Můžeme začít. Od podání žádosti o stavební povolení uplynul více než rok a předtím více než rok trvalo zpracování projektu. Zahájení výstavby oproti mému naivnímu očekávání opožděno o 1 a půl roku, ale stejně je to nádherný pocit. Na stavebním úřadě v Dolních Kounicích se mezitím vystřídal personál. Jednání s úřadem bylo korektní a vstřícné.

Aspoň teď vím, čemu se říká inženýring. Ke  stavebnímu povolení je totiž třeba získat obrovské množství všemožných vyjádření – kromě souhlasu sousedů všech okolních parcel se vyjadřuje ještě obec, obec s odborem regionálního rozvoje, životní prostředí, hygiena, hasiči a všichni možní provozovatelé všech nepředstavitelných sítí – elektřina, plyn, mobilní operátoři. Musí totiž například potvrdit, že v okolí své sítě vůbec nemají. No a v případě studny hlubší než 30 m se musí vyjádřit i báňský úřad.

Takže se občas prostě něco zasekne. V mém případě to byli hasiči. Nakonec budu muset vybudovat 14kubíkovou nádrž na vodu neustále plnou pro případ požáru. No, doufám, že nebude nikdy potřeba ji využít.