Roubování hříženců 2022

Po vyřezání starého keře se někdy stane, že z kořene vyrazí velmi vitální letorosty podnožové révy. V naprosté většině u mě jde o Kober 5BB. Používám je jednak k zaplnění nejbližšího prázdného místa metodou hřížení a jednak se je přímo snažím přeroubovat některou z ušlechtilých odrůd.

Letos jsem začala koncem března, těsně před zahájením vegetace, tj. než réva začne slzet. Použila jsem rouby odebrané v únoru a ponechané v igelitových pytlích v chladné místnosti. Večer před roubováním jsem je namočila do vody.

V závislosti na tloušťce podnože a roubu využívám několik metod:

Chip budding – očkování na třísku

Používám u několikaletých kmínků podnoží. Na roubu nejdřív udělám krátký řez pod očkem pod úhlem 45°. Zde se v druhém kroku zarazí očkovací nůž při odřezávání očka. Výsledkem je tříska.

Tvar výřezu očka z roubu

Stejným způsobem připravím výřez na podnoži. Očko zasunu do výřezu a převážu roubovací páskou. Ta ovšem samotné očko nesmí překrýt.

naočkovaná podnož

Protože již brzy začne réva slzet, tlak mízy by mohl očko utopit a znemožnit srůst s podnoží. Tomu se snažím zabránit tím, že na patě kmínku udělám dva silné zářezy, které mohou část mízy odvést a snížit tak její tlak.

Anglická kopulace

Pokud je podnož a roub stejné velikosti, využívám anglickou kopulaci, kdy se roub a podnož přiloží k sobě šikmými řezy a pevně se zaklesnou jazýčky. Metoda je vyobrazena v článku
Výroba vlastních sazenic révy 2022.

Roubování do rozštěpu

Používám pro velmi tenké rouby, kde je obtížné vytvořit jazýček. Podnož se uprostřed rozštípne roubovacím nožem a roub se seřízne po obou stranách tak aby byla řezná plocha byla o 2 – 3 mm delší než délka rozštěpení podnože. Roub se zasune do podnože a vše se ováže roubovací páskou.

Dva rouby vložené do rozštěpu silnější podnože

Postranní plátování

Používám pokud je roub tenčí než podnož. Podnož se rozštípne pomocí roubovacího nože. Řez se nevede středem, ale místem, kde bude přibližně stejně široký jako roub. Roub se seřízne pouze z jedné strany. Na druhé straně se seřízne pouze několik milimetrů, čímž se vytvoří ploché osří, kterým se roub zasune do rozštěpu v podnoži. Vše se opět ováže roubovací páskou.

Rozmnožování révy hřížením přímo ve vinohradu

Můj vinohrad vysazený v roce 1984 má svoje nejlepší roky dávno za sebou a běžný postup je staré keře vyklučit, 2 roky pěstovat něco jiného, udělat hlubokou orbu a vysadit nové sazenice. Do toho se mi nechtělo a tak se snažím staré keře zmlazovat a chybějící podsadit. Vysadit nové sazenice do starého vinohradu ale přináší v suchých letech problémy s konkurencí o vodu a živiny. Sazenice taky něco stojí, takže zkouším novou metodu. K prázdným místům natáhnu po dolním drátu dlouhý letorost hojně se vyskytující podnožové révy. Vykopu díru hlubokou 60 cm a pečlivě odstraním starý kořen. Na dno díry přidám kompost a velkou lžíci houbiček Symbiom. Letorost ohnu na dno díry a zase vytáhnu ven. Vznikne tak taková zakopaná smyčka propojená s původní rostlinou. Po dvou letech hříženec od původní rostliny odstřihnu. Měl by být už perfektně zakořeněný. Letorosty rašící z hřížence se potom snažím naroubovat původními odrůdami ve třech termínech – na přelomu března a dubna, na přelomu května a června a v půlce srpna. Něco by se mělo chytit.

pohřížená podnožová réva Kober 5BB

Zimní řez révy 2022

Začátek března byl letos hodně chladný, tak jsem začala se stříháním až 13.3. Do konce března bylo hotovo. Vyvazovat se bude až začne proudit míza. K práci mi dělají radost i právě rozkvetlé civuloviny, které mám vysazené mezi hlavami.

sněženky jako první
krokusy
malé tulipánky

Výroba vlastních sazenic révy 2022

10.2.2022 – odběr roubů

Dnes bylo nádherné počasí. Slunečno, 8°C a téměř bezvětří. Pro letošek tedy zahájení vinohradnické sezóny odběrem roubů. Odebráno cca 50 oček od každé odrůdy pro výrobu sazenic a přeroubování ve vinohradu a 60 třiceticentimetrových kousků podnožové révy.

podnožové réví

Zatím zůstane všechno v igelitových pytlích v zádveří až do výroby sazenic. Potom se zbylé rouby přemístí do šuplíku v lednici, aby vydržely do června nenarašené.

27.2.2022 – Dnes proběhlo naroubování sazenic. Byl krásný slunečný den a na verandě bylo až do odpoledne příjemné teplo. Letos jsem vynechala ošetření roubů i podnoží teplou vodou, protože to celý proces výrazně prodlužuje a já jsem někde ztratila roubovací kleště, které vytváří rychlý a pohodlný omega řez a to mě donutilo použít starou klasiku – anglickou kopulaci. Oproti omega řezu je to celkem zdlouhavá metoda.

Seříznutí podnože a roubu na shodné šikmé plochy
Vytvoření jazýčku pro pevné sesazení roubu s podnoží
Sesazená podnož s roubem

Po seříznutí podnože i roubu šikmým řezem je potřeba vytvořit na obou řezných plochách jazýčky, kterými se obě části do sebe pevně zaklesnou. Kontakt ploch ještě raději omotáním spoje páskou z Parafilmu. Má tu výhodu, že se nemusí odstraňovat, rozpadne se sám. Na podnoži potom ještě vyslepím všechna očka a bázi seříznu šikmo. Doufám, že se tak zvětší plocha pro vytvoření kalusu a budoucích kořenů. Protože roubuji víc odrůd, které budou muset nějaký čas strávit společně v kýblu, označím si ještě každého roubovance barevným drátkem. Nakonec namočím konec s roubem na vteřinu do vosku (Revilan červený) zahřátého na 75°C a potom rychle zchladit do studené vody. Je to ochrana před vysycháním a chorobami. Nakonec jdou všechny do kýblu s vlhkou rašelinou a tam počkají do dubna, kdy přijde další fáze procesu.

Koho roubování baví a umí aspoň trochu anglicky, doporučuji youtube kanál JSacadura. Je tam vše krásně a pomalu ukázáno a vysvětleno včetně tipů pro větší úspěch.

7.4.2022 – roubovance uložené v kbelíku s rašelinou na chladném místě byly přemístěny ke stratifikaci. Provádím vložením kýblu do o něco větší nádoby s vodou. Voda sahá asi do třetiny kýblu a zahřívám ji pomocí termostatu pro akvária na 30°C. Tím by se mělo stimulovat vytvoření kalusu na bázi podnoží. Vršek kýblu překrývám sklem podloženým kouskem polystyrénu, tak aby se i horní část roubovanců nacházela v teplém prostředí. Zároveň se tím omezuje vysychání rašeliny v kýblu.Většina roubů už v tuto chvíli začíná rašit. Asi za měsíc roubovance přesadím.

rouby uložené v kbelíku s rašelinou už začínají rašit
sestava dvou nádob přikrytá sklem