Ochrana vinohradu

sezóna 2014

Protože jsem v pěstování révy nováček, nakoupila jsem spoustu literatury a snažila se nastudovat, co mému vinohradu hrozí. Loňská sklizeň, kterou jsem dostala jako bonus, byla totiž vyloženě plesnivá. Soused, který vinaří už od dětství, mi řekl, že to chytlo oidium.

Literatura, kterou používám velmi často je Pěstování révy vinné od Pavla Pavlouška a Ochrana ovocných dřevin a révy v ekologické a integrované produkci (kolektiv autorů). Největším pomocníkem je ovšem slovenský server Galati. Každý týden zadávám do programu průměrnou teplotu a množství srážek podle nejbližší meteostanice ze sereru Amet. V Dolních Kounicích bohužel meteostanice není, takže používám údaje z Ořechova, které o něco lépe charakterizují moje klima než stejně vzdálená meteostanice v Nových Bránicích. Jenže zrovna tento týden se údaje z Ořechova poměrně výrazně lišily od skutečnosti… Takže si pořídím alespoň srážkoměr a pokusím se ho pravidelně kontrolovat.

Rozhodla jsem se, že chemickou ochranu budu používat jenom proti plísním (padlí, plíseň révová a plíseň šedá). Insekticidy prostě vynechám. Likvidovaly by mi pomalu se lepšící biodiverzitu ve vinohradu a některé by mohly ublížit sousedovým včelám.

Po dlouhém studiu všech zdrojů jsem si trochu ujasnila většinu aspektů ochrany integrované produkce. Samozřejmě jsem v tom procesu udělala několik chyb, ale žádný učený z nebe nespadl (říká soused :)). A během pár měsíců projevil zájem o to, odkud že beru ty rozumy, čím se má právě stříkat. A tak mu každý týden posílám signalizaci z Galati.

Letos je u nás nejsušší rok od začátku existence meteostanice v Ořechově (2009). Za první půlrok napršelo pouhých 98 mm srážek, což znamená „múčnatkový rok“. Teď už samozřejmě znám všechna synonyma pro Erysife necator (Oidium tuckeri, padlí révové, múčnatka). Peronospora se prozatím vůbec nedostala do infekčního tlaku. Ke svému množení potřebuje celkem dost vody. Přesto jsem udělala po odkvětu jeden preventivní postřik. Proti padlí jich už bylo nepočítaně a teprve nedávno jsem si prostudovala tabulku povolených přípravků a udělala si přehled o skupinách účinných látek a nezbytnosti střídání přípravků a omezení počtu jejich použití kvůli ekotoxicitě a možnosti vzniku rezistence.

Dosavadní postřiky proti padlí:

  • Karathane New – konec dubna, výhodné jako první ošetření, protože účinkuje i při nižších teplotách a má eradikativní účinek. Kvůli ekotoxicitě smí být v integrované produkci použit pouze jednou za sezónu. Účinná látka:  dinokap.
  • Kumulus WG – polovina května, optimální účinek při 20°C. Při vyšší koncentraci funguje i na vlnovníky a hálčivce.
    Účinná látka: síra
  • Dynali – před květem a po odkvětu. Přípravek s hloubkovým účinkem. Tady jsem udělala chybu. Po odkvětu jsem měla použít přípravek z jiné skupiny účinných látek (třeba IQ Crystal). U Dynali může vzniknout rezistence. Obsahuje 2 účinné látky:
    amidoximy a DMI.
  • IQ Crystal – polovina července. Přípravek s hloubkovým účinkem. Účinná látka: chinoliny. Ideální bylo jej prostřídat s Dynali. Dynali se může použít dvakrát za sezónu, IQ Crystal třikrát.
  • Topas 100 EC – konec července. Systémový přípravek. Použila jsem ve směsi s Kumulus WG. Je také ze skupiny DMI (jako Dynali), takže to není úplně dobrá volba, ale bylo potřeba to nějak prostřídat. Doufám, že rezistenci zabrání síra.

Tento týden celkem silně napršelo – řekla bych až 50 mm, což je plovina z předchozího půl roku. Tak jsem zvědavá, co vypadne ze signalizace.

Proti peronospoře jsem provedla jediný postřik po odkvětu Dithane DG neotec. Proti botrytidě zatím nic, ale předpokládám, že to velmi brzy přijde.

Jarní výsadba stromků a révy

Duben 2014

Konečně mám na pozemku přípojku vody na zavlažování, a tak hurá nakoupit stromky. Měla jsem zájem o pestrou směsici typických i netypických druhů vhodných do teplé a suché oblasti. Vybírala jsem za pomoci svého starého Pomologického atlasu (Josef Kutina a kolektiv, vydalo Zemědělské nakladatelství Brázda v roce 1992). Ale najít vhodné odrůdy pro nejsušší oblast ČR byl jenom s touto pomůckou docela oříšek protože tato vlastnost je málokdy uvedena. Takže jsem spíš vyřadila odrůdy, které vyloženě vyžadují větší srážkové úhrny a napsala si seznam toho, co bych chtěla. Na internetu jsem pak hledala prodejnu, kde by většinu z toho, co chci měli. Nakonec jsem se rozhodla jet až do Uherského Ostrohu. Firma Prodej stromků s.r.o. měla asi nejširší sortiment. Jenže začátek dubna je konec prodeje a velkou část z toho, co jsem chtěla neměli :(. Něco jsem potom dokoupila u Urbanů v Želešicích, kde mají o něco lepší ceny a příjemnější obsluhu. No a někde zbyly jen vykopané díry a místo čekající na stromek na podzim.

Sazenice révy vinné ovšem nejsou v každé školce nebo zahradnictví k mání. Na internetu jsem nikde blízko nenašla rezistenty, které bych ráda v menším množství otestovala. V Uherském Ostrohu mi poradili blízkou šlechtitelskou stanici v Polešovicích. Tam jsem byla opravdu nadšená a odvezla jsem sazenice Hibernalu, Mery, Sevaru a Orionu. A taky na ochutnání víno Mery a Sevar. Obojí bylo velmi dobré.

Všem prostokořenným stromkům i sazenicím révy jsem zakrátila kořeny a namočila je na 24 hodin do vody. Další den jsem je vysadila do připravených jamek. Měla jsem toho až nad hlavu, takže révy jsem vysazovala už skoro potmě a místo roubování mi tak skončila trochu příliš vysoko. Hibernal ale zakořenil přesto zakořenil velmi pěkně, u ostatních odrůd se některé sazenice neujaly.

Po dvou měsících jsem ovšem byla ráda, že hodně z toho, co jsem chtěla vysadit, už ve školkách neměli, protože letos je sucho v Kounicích katastrofální. Pořád se dívám ve zprávách na všechny ty záplavy a u nás ani kapka nespadne. Oproti průměru, který je stejně nejnižší v ČR, jsme letos asi tak na čtvrtině srážek. Dokud jsem zalívala, stromky se jakžtakž držely. Jenže potom porost na louce přesáhl metr, sekačka v nedohlednu a protáhnout 200 m touto džunglí kolečko s barelem vody se stalo nemožným. Většina stromků se konce června nedožila.

Sekačku už teď naštěstí mám. Je to ďábelský stroj, který zvládá nerovný terén i keříky menší velikosti. Čekala jsem na něj ovšem víc jak měsíc a ten stál většinu stromků život.

BDR-620B Lucina MaX + VM-580Lucina Max

Taky jsem už v naší džungli na Lucině utrhla spodní kryt převodovky (jedna z mála plastových částí stroje), který skončil mezi noži. Objednán je nový a já se děsím, jak dlouho bude trvat jeho dodání. Firma Vari totiž polepí celou republiky billboardy a pak zjistíte, že vyobrazený produkt není k dostání 🙂

Zakoupené stromky (většina in memoriam):

Amelanchier Cusickii – Indiánská borůvka
Kdoule Hrušková, Portugal, Vranja
Rakytník řešetlákový Habego, Krasavice, Sluníčko, Frugana, samec
Kustovnice čínská Goji ANNY
Růže dužnoplodá Karpátia
Jeřáb Moravský Sladkoplodý
Jeřáb Aronia keřový
Jabloň Coxova reneta M7
Třešeň Kaštánka a Karešova
Malinoostružina Buckingham
Malina Polana
Rybíz černý Titania
Meruňka Hargrand, Leskora
Švestka Čačanská lepotica, Čačanská najbolja
Ryngle broskvová
Broskvoň Michaela, Saturn
Višeň – Pandy, Ujfehertoifürtös
Ořešák Jupiter
Mandloň
Líska Hallská, Barcelonská