Jarní výsadba stromků a révy

Duben 2014

Konečně mám na pozemku přípojku vody na zavlažování, a tak hurá nakoupit stromky. Měla jsem zájem o pestrou směsici typických i netypických druhů vhodných do teplé a suché oblasti. Vybírala jsem za pomoci svého starého Pomologického atlasu (Josef Kutina a kolektiv, vydalo Zemědělské nakladatelství Brázda v roce 1992). Ale najít vhodné odrůdy pro nejsušší oblast ČR byl jenom s touto pomůckou docela oříšek protože tato vlastnost je málokdy uvedena. Takže jsem spíš vyřadila odrůdy, které vyloženě vyžadují větší srážkové úhrny a napsala si seznam toho, co bych chtěla. Na internetu jsem pak hledala prodejnu, kde by většinu z toho, co chci měli. Nakonec jsem se rozhodla jet až do Uherského Ostrohu. Firma Prodej stromků s.r.o. měla asi nejširší sortiment. Jenže začátek dubna je konec prodeje a velkou část z toho, co jsem chtěla neměli :(. Něco jsem potom dokoupila u Urbanů v Želešicích, kde mají o něco lepší ceny a příjemnější obsluhu. No a někde zbyly jen vykopané díry a místo čekající na stromek na podzim.

Sazenice révy vinné ovšem nejsou v každé školce nebo zahradnictví k mání. Na internetu jsem nikde blízko nenašla rezistenty, které bych ráda v menším množství otestovala. V Uherském Ostrohu mi poradili blízkou šlechtitelskou stanici v Polešovicích. Tam jsem byla opravdu nadšená a odvezla jsem sazenice Hibernalu, Mery, Sevaru a Orionu. A taky na ochutnání víno Mery a Sevar. Obojí bylo velmi dobré.

Všem prostokořenným stromkům i sazenicím révy jsem zakrátila kořeny a namočila je na 24 hodin do vody. Další den jsem je vysadila do připravených jamek. Měla jsem toho až nad hlavu, takže révy jsem vysazovala už skoro potmě a místo roubování mi tak skončila trochu příliš vysoko. Hibernal ale zakořenil přesto zakořenil velmi pěkně, u ostatních odrůd se některé sazenice neujaly.

Po dvou měsících jsem ovšem byla ráda, že hodně z toho, co jsem chtěla vysadit, už ve školkách neměli, protože letos je sucho v Kounicích katastrofální. Pořád se dívám ve zprávách na všechny ty záplavy a u nás ani kapka nespadne. Oproti průměru, který je stejně nejnižší v ČR, jsme letos asi tak na čtvrtině srážek. Dokud jsem zalívala, stromky se jakžtakž držely. Jenže potom porost na louce přesáhl metr, sekačka v nedohlednu a protáhnout 200 m touto džunglí kolečko s barelem vody se stalo nemožným. Většina stromků se konce června nedožila.

Sekačku už teď naštěstí mám. Je to ďábelský stroj, který zvládá nerovný terén i keříky menší velikosti. Čekala jsem na něj ovšem víc jak měsíc a ten stál většinu stromků život.

BDR-620B Lucina MaX + VM-580Lucina Max

Taky jsem už v naší džungli na Lucině utrhla spodní kryt převodovky (jedna z mála plastových částí stroje), který skončil mezi noži. Objednán je nový a já se děsím, jak dlouho bude trvat jeho dodání. Firma Vari totiž polepí celou republiky billboardy a pak zjistíte, že vyobrazený produkt není k dostání 🙂

Zakoupené stromky (většina in memoriam):

Amelanchier Cusickii – Indiánská borůvka
Kdoule Hrušková, Portugal, Vranja
Rakytník řešetlákový Habego, Krasavice, Sluníčko, Frugana, samec
Kustovnice čínská Goji ANNY
Růže dužnoplodá Karpátia
Jeřáb Moravský Sladkoplodý
Jeřáb Aronia keřový
Jabloň Coxova reneta M7
Třešeň Kaštánka a Karešova
Malinoostružina Buckingham
Malina Polana
Rybíz černý Titania
Meruňka Hargrand, Leskora
Švestka Čačanská lepotica, Čačanská najbolja
Ryngle broskvová
Broskvoň Michaela, Saturn
Višeň – Pandy, Ujfehertoifürtös
Ořešák Jupiter
Mandloň
Líska Hallská, Barcelonská

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *