Archiv pro rubriku: Zahrada

Sklizeň 2018

Letošní úroda vypadá zatím velmi dobře. Hrozny zdravé, dozrávají asi o 14 dní dříve než obvykle.

28.8. Rulandské šedé 15 kg 23° ČNM
31.8. Neuburg 35 kg 20° ČNM
31.8. Veltlínské zelené 25 kg 20° ČNM
31.8. Müller Thurgau 10 kg 18° ČNM
31.8. Pálava 10 kg 18° ČNM
19.9. André 100 kg 19° ČNM
20.9. Zweigeltrebe 80 kg 21° ČNM
21.9. Frankovka 90 kg 22° ČNM

Modré hrozny už byly lehce napadené padlím. Sklizeň nešla odložit i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Ještě 21.9. ale bylo 27° C.

Přeroubování podnožové révy

Duben 2017

9.4.2017 jsem se vypravila potřetí zkusit štěstí s přeroubováním. Po předchozích neúspěších jsem se snažila lépe připravit rouby a od února, kdy se venku oteplilo, je skladuji v ledničce. Tentokrát jsem zvolila pozdější termín roubování, kdy ve výhonech už asi 14 dní proudí míza. Snad to zajistí lepší uchycení. Rouby jsem ošetřila teplou vodou – 5 minut při 54°C (aspoň přibližně, protože udržet tu teplotu na stejné úrovni při vložení roubů do nádoby je v improvizovaných podmínkách asi nemožné). Poté jsem je na vteřinu ponořila do vosku – Revillan červený, tak jako při roubování v ruce. Přeroubovala jsem asi 50 ks podnoží divoce rostoucích ve vinohradu. Potom se bohužel velmi zhoršilo počasí a rouby zatím vůbec neraší. Jenže možná to není počasím L. V každém případě mám ještě polovinu roubů v ledničce pro přeroubování koncem května do nových zelených výhonů.

Výroba vlastních sazenic révy – 3. pokus

Březen 2017

Takže už 2x se mi nezadařilo :(. Myslím si, při mém prvním pokusu v roce 2015 byl problém v zahřívání, které má zajistit srůst podnože s roubem a vyrašení očka na roubu. Kýbl postavený na plynovém kotli asi co se týče teploty fungoval dobře. Jenže ve sklepě byla tma a vyrašené letorosty potřebovaly světlo. Na světle pak zase chybělo teplo od spodu. V každém případě očka vyrašila, ale ani jeden roubovanec nezakořenil. Na bázích podnoží se ani nezačal tvořit kalus.

Další rok jsem si připravila zahřívání kýblu s roubovanci hezky na světlém místě. Pomocí kádě naplněné vodou, kterou udržovalo na teplotě 30°C topítko s termostatem do akvária. Tohle topítko jinak s úspěchem používám při kvašení rmutu. Jenže tentokrát očka ani nevyrašila. Na bázích podnoží však byl kalus a náznaky kořínků. Fakt nevím, co jsem udělala blbě, ale nejspíš jsem neměla rouby dost dlouho předem namočené před dezinfekcí horkou vodou a ta dezinfekce je prakticky vysušila. Ale jisté to samozřejmě není. Problém mohl být i v čemkoli jiném.

Letos jsem tedy namočila podnože i rouby před dezinfekcí na 24 hodin do studené vody. Dezinfekci jsem provedla horkou vodou při 54°C po dobu 5 minut.

Samotné roubování jsem udělala jako vždy pomocí roubovacích kleští s omega řezem. Měla jsem ale celkem problém poskládat stejně silné podnožové řízky k jednotlivým roubům. Roubovance jsem na vteřinu ponořila do zahřátého parafínu (Revilan červený) a zchladila je ve studené vodě. Roztříděné podle odrůd jsem je naskládala do kýblu a prosypala rašelinou. Horní asi dvoucentimetrovou vrstvu tvoří perlit.

Do konce března nechám kýbl zakrytý v chladu a v dubnu začnu se zahříváním. A asi se budu modlit nebo už nevím, jak ten proces vylepšit, aby to tentokrát vyšlo.

8.4.2017 narašení roubovanců

Roubovance uložené v mokré rašelině a přikryté pytlem jsem přesunula na nevytápěnou světlou verandu do nádoby s vodou udržovanou při 30°C. Zatím docela pěkně raší. Letos to vypadá asi nejlépe za všechny moje roubovací pokusy. Další fází by mělo být vysazení sazenic do hrnků. Plánuji použít vysoké kelímky od jogurtu. Předtím bude třeba zkrátit výhony a překrýt je voskem. Pokusím se sehnat Revillan zelený.

Zimní řez 2017

Březen 2017

Letos jsem začala stříhat 4.3. Když jsme před třemi týdny odebírali letorosty na rouby, nevypadalo to tak zle, ale po letošní konečně poněkud tužší zimě je spousta letorostů mrtvých. Je to způsobeno také tím, že po loňských dubnových mrazech keře obrašily o 3 týdny později a letorosty nestihly vyzrát. K tomu se ještě přidala moje nezvládnutá peronospora a teď je velmi těžké vybrat nějaké životaschopné letorosty na tažně.

Čím dál častěji také volím seříznutí celého keře nad místem roubování s vidinou, že třeba vyraší nějaký letorost pro zapěstování nového kmínku. No, většinou už asi ne, protože dřevo kmínku je často z více než poloviny mrtvé. Myslím, že každým rokem likviduji asi 50 hlav – to je za poslední 4 roky čtvrtina vinohradu!

Kmínky keřů, které jsou v dobrém stavu se snažím už čtvrtým rokem sesazovat nad první drát. Často je zapotřebí místo nůžek pilka. Na větší řezy mi velmi pomáhá můj miláček pro holky – řetězová pila na baterky.

Naštěstí se mi daří vychytávat docela hezké počasí a taky mi tady postupně vykvétají jarní květiny. Srny je ještě všechny nesežraly 🙂

Odběr roubů

Únor 2017

15.2. bylo nádherné počasí. Od Vánoc až do teď v podstatě nepřetržitě mrzlo, takže pro rouby se dalo vyrazit až teď. Ve vinohradu je ještě sníh, takže jsme auto nechali raději trochu výš než obvykle. Slunce ale nádherně pálilo do hromady kamenů nachystaných na stavbu, takže se na nich dalo skvěle vyhřívat.

Letos mám v plánu třetí pokus o výrobu vlastních sazenic a třetí pokus o přeroubování podnožové révy ve vinohradu. Zkusím 2x – staré dřevo do starého a později ještě staré dřevo do nového. Potřebné počty:

Odrůda sazenice přeroubování
Kober 5BB 90
Hibernal 5 5
André 5 25
Rulandské šedé 10 10
Veltlínské červené rané 10 10
Zweigeltrebe 20 6
Frankovka 20
Müller Thurgau 10
Veltlínské zelené 10 10
Panonia Kincse 5 2
Chrupka 5
Pálava 10 10
Neuburské 15

 

Sklizeň 2016

Oproti předchozímu roku měly hrozny velmi špatný zdravotní stav. Příčinou byly jednak dubnové mrazy, které poškodily většinu letorostů a způsobily 2 fáze kvetení, přičemž 2. fáze – z obrostu ze spících oček nedozrála a byla silně napadena padlím. Koncem července přišlo deštivé chladnější počasí a napadení peronosporou, která však již nepoškodila hrozny, ale jen listy. Poškození listů způsobilo nižší cukernatost.

3.9.2016 Rulandské šedé – 15 kg – 17° ČNM
10.9.2016 Müller Thurghau – 20 kg – 18° ČNM
10.9.2016 Neuburgské a Veltlínské zelené – 30 kg – 17° ČNM
17.9.2016 André, Zweigeltrebe a Frankovka – 70 kg – 11° ČNM
Rulandské šedé vypito ve stadiu burčáku
Z červeného letos pouze klaret silně docukřený
25 l bílého v demižonech

Nový pokus o vlastní výrobu sazenic

Květen 2016
Po loňském neúspěšném pokusu o vypěstování vlastních sazenic révy jsem se pokusila znovu. Loni téměř všechny rouby vypučely, ale podnože nezakořenily. Předpokládám, že to bylo proto, že jsem nedokázala zajistit kořenům příznivou teplotu po naroubování a uložení do mokrých pilin. Letos jsem se rozhodla vylepšit systém a uložit rouby do menšího kýblu s rašelinou a ten dát do větší nádoby s vodou temperovanou na 30°C pomocí ohřívátka do akvária. Toto ohřívátko jsem si pořídila na temperování rmutu a s úspěchem jsem ho na podzim použila při výrobě červeného vína.
Tentokrát nastala změna, podnože zakořenily, ale rouby neprorostly :(. Možná jsem si to zavinila tím, že jsem je před roubováním máčela pouze 12 hodin a poté absolvovaly desetiminutovou dezinfekci horkou vodou (52°C). To je teoreticky mohlo silně vysušit. Zbytek roubů jsem použila pro přeroubování podnoží divoce rostoucích ve vinohradu, ale rouby se neujaly. Možná ze stejného důvodu.
Takže zase příští rok. Jednou to vyjít musí.

Sklizeň 2015

6.9.2015 Rulandské šedé – 30 kg – 21° ČNM
19.9.2015 Müller Thurghau – 40 kg – 22° ČNM
30.9.2015 Neuburgské a Veltlínské zelené – 50 kg – 24° ČNM
4.10.2015 André – 220 kg – 22° ČNM
7.10.2015 Zweigeltrebe – 160 kg – 22° ČNM
11.10.2015 Frankovka – 160 kg – 23° ČNM

Všechny hrozny ve výborném zdravotním stavu

Rulandské šedé vypito ve stadiu burčáku
Müllerka půlka v burčáku, zbytek chytl divné tóny, lehce spraveno bentonitem ale pořád nedobré
Neuburg zatím stále neprokvasil
Část André vylisována na klaret, také ještě nedokvašeno
Všechno modré již dokvašeno a uloženo ve zracích nádobách (sud 100 l (Zweigel + André), nerezový tank 100 l (Frankovka) a demižony 50 l (André)

Přeroubování výhonků podnožové révy ve vinohradu

Březen 2015

Na mnoha místech po odstraněných keřích vyrůstají více či méně bujně výhonky podnožové révy, kterou jsem určila jako Kober 5BB. Rozhodla jsem se, že se je pokusím přeroubovat rouby z okolních pokud možno zdravých keřů. K přeroubování jsem použila částečně letorosty odebrané v polovině února za účelem výroby sazenic a částečně letorosty ustřižené přímo na místě. Přeroubování proběhlo 4. a 6.3.2015.

OmegaNaMiste

Použila jsem roubovací kleště omega u vhodných tlouštěk podnože a roubu, u tenkých podnoží jsem zkusila ablaktaci. Chtěla jsem využít i vloni vysazené sazenice Hibernalu, které měly ovšem každá jenom po jednom velmi tenkém letorostu. U nich jsem zkusila kombinaci roubování do rozštěpu a na kozí nožku. No a teď budu doufat, že se aspoň část roubů ujme J. A tam, kde to nedopadne dobře, zkusím ještě zelené přeroubování v květnu.

Výroba vlastních sazenic révy

Březen 2015

Protože ve vinohradu zeje asi 400 míst prázdnotou a taky proto, že jsem ještě nikdy nic ve skutečnosti neroubovala a to je pro ajťáka/zahradníka velká výzva :), rozhodla jsem se vyrobit si své vlastní sazenice révy. Napřed jsem prostudovala, co píšou knihy, které mám doma – Pěstování révy vinné a Rozmnožování dřevin. Potom jsem zvolila nějaký aspoň částečně pro mě proveditelný postup. Nemám totiž doma chladírnu ani termostat J. Podnožové řízky i rouby jsem se rozhodla z vinohradu odebrat až v druhé polovině února, i když se to doporučuje provést v prosinci před příchodem mrazů. Nemám je totiž kde skladovat a ani se mi nepodařilo najít náhradu za Chinosol, kterým se rouby i řízky před uskladněním desinfikují. Mám za to, že Chinosol se už neprodává a nevím, co se dá použít místo něj. Až pojedu pro profisazenice do šlechtitelské stanice v Polešovicích, zkusím se zeptat, jak to dělají. Třeba mi to prozradí.

Takže jsem omezila skladování materiálu na minimum a počáteční desinfekci jsem vynechala. Místo toho jsem těsně před roubováním provedla desinfekci horkou vodou 50 – 52°C po dobu 10 minut. Rouby i řízky už předtím ležely 24 hodin ve vodě, aby byly na tyto úkony solidně připraveny.

Samotné roubování jsem udělala pomocí roubovacích kleští, zakoupených na internetu. Fungují na principu omega řezu a nepřišlo mi to nijak složité. Jenom je třeba hledat k dané tloušťce podnožového řízku najít stejně silný roub.

OmegaRoub

Roubovance jsem na vteřinu ponořila do zahřátého parafínu (Revilan červený) a zchladila je ve studené vodě. Roztříděné podle odrůd jsem je naskládala do kýblu a prosypala mokrými pilinami. Do konce března musí vydržet venku a potom je plánuji i s kýblem postavit na plynový kotel. Až vyraší, popráškuji báze roubovanců stimulátorem a vysadím je do vysokých kelímků od jogurtu J. Mohla bych je sice zaškolkovat ve vinohradu, ale těžko bych je ubránila před srnkami, takže to raději vyřeším takto. No a co zakoření, plánuji vysadit už v září na stálé místo, na podzim sestřihnout na 2 očka a na zimu přihrnout.

Teď jich mám asi 50. Tak uvidíme, kolik jich nakonec zaujme své místo ve vinohradu :).