Nákup sazenic 2017

Březen 2017

15.3. jsem se vypravila jako každým rokem do Polešovic a nakoupila sazenice. Letos jen osvědčená Mery 30 ks a Hibernal 10 ks. K tomu jsem přibrala po dvou ze stolních odrůd Madlen a Javorskij. Stolní odrůdy se mi většinou nechytnou.

Hibernal je vůbec nejodolnější ze všech odrůd, co jsem vysazovala. Jako jediný přežil mou první nepovedenou výsadbu před 4 lety a sazenice vydržely i sucho 2014 a 2015 i jarní mrazy 2016. Taky jsem z něho měla první úrodu.

Mery je kříženec Muškát moravský x Lakhegyi mézes. Vyšlechtěna byla na Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Měla by mít všechny přednosti Muškátu moravského a k tomu pevnější slupku po maďarské matce, která má zajistit vyšší odolnost vůči chorobám i vosám a včelám. Loni zatím zvládla jarní mrazy, ale ještě nevím kolik sazenic přečkalo v pořádku zimu.

Zimní řez 2017

Březen 2017

Letos jsem začala stříhat 4.3. Když jsme před třemi týdny odebírali letorosty na rouby, nevypadalo to tak zle, ale po letošní konečně poněkud tužší zimě je spousta letorostů mrtvých. Je to způsobeno také tím, že po loňských dubnových mrazech keře obrašily o 3 týdny později a letorosty nestihly vyzrát. K tomu se ještě přidala moje nezvládnutá peronospora a teď je velmi těžké vybrat nějaké životaschopné letorosty na tažně.

Čím dál častěji také volím seříznutí celého keře nad místem roubování s vidinou, že třeba vyraší nějaký letorost pro zapěstování nového kmínku. No, většinou už asi ne, protože dřevo kmínku je často z více než poloviny mrtvé. Myslím, že každým rokem likviduji asi 50 hlav – to je za poslední 4 roky čtvrtina vinohradu!

Kmínky keřů, které jsou v dobrém stavu se snažím už čtvrtým rokem sesazovat nad první drát. Často je zapotřebí místo nůžek pilka. Na větší řezy mi velmi pomáhá můj miláček pro holky – řetězová pila na baterky.

Naštěstí se mi daří vychytávat docela hezké počasí a taky mi tady postupně vykvétají jarní květiny. Srny je ještě všechny nesežraly 🙂