Stavební úřad

červenec 2013

Jak už jsem psala, na pozemku není žádná chatka ani bouda. K pěstování ovoce a zeleniny na téměř hektaru plochy jsou ale nějaké budovy potřeba. Nehledě na to, že bych si tu ráda postavila i pár skleníků. Takže před rozhodnutím o koupi je nezbytné navštívit stavební úřad a zjistit, jaká výstavba je možná.

Na stavebním úřadě jsem ještě ani nedořekla, o jaký typ stavby mi jde a už jsem se dozvěděla, že na tomto pozemku nepostavím vůbec nic. Je zde stavební uzávěra. Přestože všude kolem jsou chaty a na pozemek je přivedená voda a elektřina. No to je radost. S takovou budu muset hledat něco jiného. Přišlo mi to ale tak líto, že jsem se nenechala hned odbýt a dobře jsem udělala. Dozvěděla jsem se, že se právě projednává nový územní plán a do půlky srpna může kdokoli podat žádost o změnu vypracovaného návrhu.

Vzhledem k tomu, že se územní plán mění přibližně jednou za 5 let a já se k tomu dostanu zrovna v jediném okamžiku, kdy je možno podat připomínku, to je až neuvěřitelná náhoda. Nebo znamení? Rozhodně to musím zkusit. Ale jak na to?

1. na webovkách obce je třeba najít návrh nového územního plánu, stáhnout si ho a prostudovat, co říká k pozemkům, které chci koupit. To se snadno řekne, ale najít něco na stránkách většiny obcí je celkem boj. Dokumenty jsou uloženy pod divnými názvy, takže fulltext nefunguje a struktura je obvykle ne zcela logická. Ale dokázala jsem to. Mám Návrh územního plánu. Výklad pro využití daných pozemků je ovšem velmi šalamounský:

oplocené plochy pro intenzivnější nebo specializované zemědělské využití (zahrady, zahradnictví, pokusné plochy, zelinářské plochy, vinohrady apod.)“.

Z toho usuzuji, že můj záměr není v primárním rozporu s navrhovaným územním plánem. Zároveň se však dále v textu uvádí, že lze umístit

pozemky staveb a zařízení pro zemědělství s výjimkou staveb zemědělské výroby“.

Dále je v textu ještě uvedeno jako nepřípustné využití následující:

„umisťování nesouvisejících funkcí, umisťování činností a staveb, svým provozem zhoršujících kvalitu prostředí nad obvyklou míru (objekty živočišné nebo rostlinné výroby, bioplynové stanice apod.)“  

Tak to by mě zajímalo, jaké stavby a zařízení pro zemědělství neslouží k zemědělské výrobě. Podle tohoto textu může stavební úřad zakázat jakoukoli výstavbu a nepřidělávat si práci. Se současným zněním územního plánu tedy nepochodím a bude nezbytné podat připomínku.

2. Je třeba zjistit, kdo územní plán pro obec zpracovává. V případě Dolních Kounic je to Odbor regionálního rozvoje v Ivančicích. Tam je tedy třeba adresovat připomínku k návrhu územního plánu. Protože jde o hodně – územní plán bude zcela jistě schválen později, než budu chtít uzavřít kupní smlouvu, bude nezbytné se ujistit, že připomínka nebude zamítnuta. A to je nejlepší osobně. Na stránkách městského úřadu Ivančice si ověřuji úřední hodiny a hurá na návštěvu. Měla jsem tam ale zavolat 🙁 Je léto a paní, která to má na starosti je na dovolené. Ještě mi zbývají 4 týdny , takže to zkusím o týden později znovu. Tentokrát jsem již byla úspěšná a popisuji úřednici svůj záměr. Staví se k tomu vstřícně. Musím ale samozřejmě připomínku podat písemně.

3. Sepsání oficiálního dokumentu je vždycky trochu náročné. Nechci to mít špatně a tak hledám nějaký formulář, ale asi nic obecně použitelného pro připomínku neexistuje. Sesumíruji tedy klasický obchodní dopis s předmětem Připomínka k návrhu územního plánu, kde celkem podrobně popisuji všechny stavby, které by kdy mohly na pozemku být, aby měli tvůrci územního plánu jasno :). Připomínku odesílám doporučenou poštou. Čekala jsem nějaké vyrozumění o přijetí, ale pravděpodobně úřad nic takového zasílat nemusí, tak jsem si raději ověřila telefonicky, jestli jim to došlo. Prý došlo. Ale ať počítám s tím, že se schvalovací proces protáhne. Ne kvůli mé připomínce, ale kvůli jiným sporným nárokům.

P.S. Táhne se to už skoro rok, takže pořád nevím jak to dopadlo…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *