Kupní smlouva

říjen 2013

Přestože doposud nevím, jak to dopadne s novým územním plánem, rozhodla jsem se pozemek koupit. Podle přístupu zodpovědných úředníků doufám, že to dopadne dobře, ale spoléhat se na to samozřejmě nedá. Je to tedy vabank. V nejhorším případě to dopadne tak, že budu muset při dojíždění vozit všechno nářadí a stroje s sebou. Nic moc představa, ale vždy je dobré počítat i s tou nejhorší variantou.

Protože pozemek kupuji přes realitku, nemusím nic zařizovat, ale v každém případě je dobré všechny smlouvy pečlivě pročíst a na jakékoli nedorozumění se vyptat realitní kanceláře, majitele, známých právníků, popř. právníka, u kterého se smlouva podepisuje.

Koupě pozemku přes realitku sestává s několika kroků. V mém případě to bylo ještě podle starého OZ takto:

  1. Podepíšete „Rezervační smlouvu„, kde se zatím zavazujete zaplatit provizi realitní kanceláři, ale co se týče samotného nákupu, projevujete prozatím jen vážný zájem. Všechny smlouvy je potřeba dobře pročíst a na všechno, co není zcela jednoznačné se zeptat a nechat si to případně přeformulovat. Rezervační smlouva je uzavřena mezi vámi a realitní kanceláří, proto je obezřetnost rozhodně na místě. V každém případě je třeba si ještě před podpisem všechny údaje o nakupovaném pozemku ověřit na katastru nemovitostí, podívat se na případná břemena a na to, jestli na některé z parcel není ‚zámeček‘, který upozorňuje na probíhající změnu. Informace v inzerátu obvykle zdůrazňují pěkné věci, ale ty nepěkné se můžete dozvědět, až když je pozdě. Dále je třeba se ujistit, že provize RK zahrnuje veškeré výdaje spojené s nákupem nemovitosti (samozřejmě kromě kupní ceny). Mohli byste se dočkat nějakých nemilých překvapení v podobě dalších poplatků u notáře nebo na úřadech.
  2. Velmi rychle následuje podpis „Smlouvy o smlouvě budoucí„, kde se zavazujete k uzavření smlouvy kupní. Tento krok není nezbytný, někdy po rezervační smlouvě následuje hned smlouva o úschově a smlouva kupní. Tato smlouva je uzavřena mezi vámi a prodávajícím (současným majitelem nemovitosti) a obsahuje obvykle i znění očekávané smlouvy kupní. Tady už jde do tuhého a kontrola musí být obzvlášť pečlivá. Samozřejmě je třeba zkontrolovat i čísla parcel a výměry, jméno a rodné číslo prodávajícího a samozřejmě i znění všech odstavců.
  3. Smlouva o úschově“ advokátní nebo notářské se podepisuje mezi vámi, prodávajícím a advokátem nebo notářem, u kterého bude uložena částka ve výši kupní ceny po dobu přepisu majitele v katastru nemovitostí. Je to vlastně zabezpečení pro prodávajícího i kupujícího, protože nemovitost nejde jednoduše předat z ruky do ruky. Cenu za advokátní úschovu platí RK. Ale raději bych se na to zeptala před podpisem rezervační smlouvy. Po podpisu této smlouvy uhradíte na účet advokáta nebo notáře dohodnutou kupní cenu.
  4. A potom už zbývá jenom podepsat „Kupní smlouvu„. Její znění už znáte z předchozího kroku, ale stejně před podpisem ještě zkontrolujete, že je všechno tak, jak bylo dohodnuto. Podepisuje se v několika kopiích – jednou pro katastr a po jedné pro každého z kupujících a prodávajících. Podpisy minimálně na té pro katastr musí být ověřené. Když je podepsáno, předá se katastru nemovitostí návrh na vklad vlastnického práva a kupní smlouva s ověřenými podpisy. Opět by vše včetně poplatku 1.000 Kč měla zajistit realitní kancelář. A pak už jen čekáte na vyrozumění o zápisu.

Tak tohle všechno jsem během necelých 4 měsíců absolvovala. Dá se to samozřejmě vyřídit mnohem rychleji, ale mě se to protáhlo kvůli podání připomínky k územnímu plánu a bláhové naději, že bude schválen v dohledné době. A pak jsem to stejně riskla s nadějí, že to dobře dopadne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *